Ailede Dengeli Beslenme Kuralları

Kategori: Sağlık - Tarih: 10 Nisan 2020 21:02
Ailede Dengeli Beslenme Kuralları

Aile bireylerinin sağlığı beslenmeden geçiyor.


Ailede obez anne babanın çocukları genellikle obez olurken, yemesine içmesine dikkat eden ailelerde, çocuklarında daha sağlıklı beslenme alışkanlığı olduğunu görüyoruz. Aile içinde bir yemek kültürü oluşmuş ise, bu kültürü kişi hayatı boyunca uyguluyor.

Aile büyükleri olarak çocuklarımıza dengeli beslenme kurallarını öğretmeliyiz. Sağlığın az yemeden geçtiğini unutmayarak. Aile içinde kilo sorunu olan bir bireyin zayıflaması için hep birlikte ona yardımcı olmalıyız.

Aile içinde akılcı bir beslenme kuralları her zaman olmalı. Eğer fazla kilonuz varsa, ilk önce bu fazla kiloları atmakla işe başlayın. Kilo vermeyi ertelemeyin. Eğer hızla kilo veremediyseniz, hayal kırıklığına uğramayın. Keza çok çabuk kilo kaybederseniz, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz imkansız. Herhangi bir tatlıyı yemeden veya bisküvi paketini açmadan önce kendinize sorun, "Ben gerçekten aç mıyım" eğer cevabınız olumluysa, on dakika bekleyin ve bu soruyu tekrar sorun.

Aile mutfağınızda yiyeceklerinizi haftalık olarak planlayın. Böylece alışveriş yaparken, abur cubur satın almaktan kurtulabilirsiniz. Asla süpermarkete aç gitmeyin. Eğer insanlar tok karnına alışverişe giderlerse, besin değeri daha yüksek yiyecekler alıyorlar. Abur cuburdan da uzak duruyorlar.

Ailece spor yapın. Çocuklarınızla yürüyüşe çıkın. Daha hareketli bir aile hayatı için hayatınızda, beslenme rejiminizde değişiklik yapmaktan kaçınmayın.

Ailede günlük tutmayı ve bu günlüğe ne yediğinizi, hem de ruh halinizi  yazmayı alışkanlık haline getirin. Eğer istemediğiniz halde yemek yiyorsanız, bir dakika sonra kendinizi kontrol altına alabilirsiniz. İradeyi kullanmak, dakikalarla başlar, saatlik, günlük, haftalık, aylık  sürelerle devam eder. Daima geriye dönüp kendinizi kontrol edin.

Hiçbir zaman neden kilo vermek istediğinizi unutmayın. Sıkıldığınızda veya diyet yapmaktan yorulduğunuzda eski fotoğraflarınıza göz atın. Her  verdiğiniz kiloda kendinizi nasıl hissettiğinizi hatırlayın. Değişimin zamanla ve sabırla olacağını hep aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Aile geçmişimizi değiştiremeyebiliriz ama gelecek için sağlıklı bir aile hayatına sahip olabiliriz.

Aileniz içinde kilo vermekte zorlanan bireyler varsa onlara, yeryüzündeki hiçbir yiyecek, senin kendini zayıf hissetmenden ve anne ve babanın seni sağlıklı görmesinden daha lezzetli olamaz. Deyin.

Artık biliyorum ki, doğru seçimler yaparsam, zayıflayabilirim. Her an şu soruyu soruyorum: "Buna ihtiyacım var mı, gerçekten onu yemeyi istiyor muyum?
Eğer yemek yemek istemiyorsanız, yemek yiyebileceğiniz bir yere gitmeyin.

Sosyal zorunluluk olarak, bir partiye gidiyorsunuz, ne yiyeceğinizi de planlayın

Eğer bir açık büfe ile yüz yüze iseniz, hemen salata bölümüne gidin ve tabağınızı salatayla doldurun. İkinci kez gittiğinizde kendinizi tok hissedeceksiniz ve daha fazla kontrol edebileceksiniz.

Her zaman ölçülü olun. Porsiyonlarınız küçük olsun.

Bol sebze, Az yağ, Bardak bardak su... .

Yemeğe başlamadan önce bir bardak su için ve bu sırada düşünün, "Şu anda yemek yiyorum ama hedeflediğim kilodan uzaklaşıyorum." Kendi kendinizle yapacağınız tartışmalar işe yarayacak.

Bilinçli bir şekilde yemek yiyin. Yavaş olun. Ağzınıza götürdüğünüz her lokmaya dikkat edin.

Her yemekten sonra dişleriniz fırçalayın. Ağzınızdaki temizlik duygusu sizin bir kaç saat acıkmanızı engelliyor.
aileceizle.com 
 
 

https://aileceizle.com/haberprint/ailede-dengeli-beslenme-kurallari-17.html