Evliliği Bitiren Ufak Tartışmalardaki Büyük Hatalar

Kategori: Eve Dair - Tarih: 5 Mayıs 2020 13:38
Evliliği Bitiren Ufak Tartışmalardaki Büyük Hatalar

Her şey ufak bir tartışmayla başladı Evliliği bitiren tartışmalar

Mutlu bir hikaye ile başlayan düğünlerle birlikte gelen evlilikler son yıllarda acı hikayelerle noktalanır oldu. Bunun bir çok sebebi var tabiî ki, ancak biz burada çiftler arasındaki evlilikleri bitiren tartışma şekillerinden bahsedeceğiz. Aşk hikayelerini tartışma ve çatışmalarla dopdolu evlilik öykülerine bırakan tartışma şekillerini açıklayacağız.
 
 Mutluluk hikayelerinin tesirini yitirmesi ile bağırma seslerinin yüksekliği yuvada artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Karşılıklı bağrışmalar, hatta hakaretler, arkasından genellikle kadınların ağlamaları ile sonuçlanan mutsuz dakikaların sayısı arttıkça eşlerin birbirinden kopuş süreci başlamış demektir. Bu tartışma şekillerinden birincisini irdeleyerek başlayalım.
  
Tartışmaların Arasında Geçen Hakaret Kelimeleri:
 
Her evde olması mümkün ufak tefek sebeplerden çıkan tartışmalarda ağzınızdan çıkan sözlere dikkat edin. 
 
Belki her iki eş için çokta önemli olmayan bir konu hakkındaki tartışmanın sonu kötü bitebilir. Hatta bu ailenin yıkılmasına bile sebep olabiliyor.
 
Tartışma sırasında bir tarafın karşı tarafı psikolojik olarak güçsüz bir duruma düşürme amacıyla başlayan bu durum, inanın iki tarafı da mutlu etmeyecektir.  Ufak tartışmalarla başlayan hakaret cümlelerinin git gide artarak devam eder hale gelmesiyle ,hakaretlere maruz kalan tarafın artık gardını almaktan bile vazgeçtiği nokta, evliliğin bittiği an haline geliyor. Saygının ortadan kalktığı böyle bir duruma sebep olan yanlış tartışma biçiminden uzak durulması eşlere ilk tavsiyemiz olacak.
 
Burada şuna dikkat edilmeli, kendinize söylenmesini istemediğiniz bir sözü karşınızdaki kişiye söylemeyin. Manyak, aptal,salak vb. gibi bir çok kelimeyi kullanmayın, daha önce olmuş bir olayı gündeme bu arada getirip te, sen şöyle yapmıştın demeyin. Karşı tarafın ailesini kesinlikle tartışmaya katmayın.Eleştiri ve Suçlama Hataları: Basit tartışmalar sırasında yapılan  hatalardan biride karşı tarafı yıkıcı bir şekilde eleştirmektir. Çiftler arasında tartışma öyle bir hale gelir ki tartışma sebebi unutulur ve yerini sadece eşine yönelik eleştiriler alır. Tartışma amacından çıkarak yanlış bir yöne doğru yol almaya başlar. Kişiliğine ve davranışlarına yönelik eleştiriye maruz kalan taraf için tek yol savunucu davranışlar/söylemler içerisine girmektir. Esasında yapılan eleştiriler, suçlamalarla davranış değil kişilik hedef alınmıştır. Tüm bunlar kişi üzerinde yıkıcı etkiye sahip oldukça birey yara alır, yara aldıkça savunmasını arttırır ve bir süre sonra benzer davranış örüntüsü içerisine o da girmeye başlar. Savunmacı tutum ve sözleri çatışmayı çözmek yerine arttırır. Saygı ortadan kalkar. Her türlü ilişki de karşı tarafı suçluyor olmak yakınlığı yok eden atom bombası etkisi yaratır.
 
Güveni bitiren yalanlar : Tartışma sırasında durumu kurtarmak amacıyla başvurulan yalan, zaman içerisinde çiftler arasında yayılmaya ve en ufak sıkışma hallerinde başvurulan bir kaçış şekli halini alır. Yalan söylüyor olmak güven ilişkisinin temelden sarsılmasına yol açar. Şaka amaçlı bile yapılmaması gerekir. Evliliğin sözsüz kuralları arasında yer alan dürüstlük ve güven tek bir yalan ile derinden etkilenebilir. Sonrasında kişi ne kadar doğruyu da konuşuyor olursa olsun eşinin içerisine düşen şüpheyi yok etmesi artık eskisinden çok daha fazla zorlaşır. Bu yalanların tekrarlanması saygının yok olması ile başlar ve evliliği derinden sarsar.  
 
Keçi İnadı: Eşlerden birinin gücünü kabul ettirmek için başvurduğu yöntemlerden biri olan inatlaşma diğer eş üzerinde oldukça yoğun  baskı yapar. Zamanla bir eşin karakter  yapısındaki farklılıkla şiddete dönüşmesi muhtemel inatlaşmanın tüm ilişkiyi olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Evlilikte benim dediğim olsun türünden bir yaklaşım hiçbir zaman doğru değildir. Bazen erkeğin, bazen kadının sözünün geçeceği durumların olabileceği kabul edilmelidir. Huzurlu bir aile hayatı dileriz. aileceizle.com
 

https://aileceizle.com/haberprint/evliligi-bitiren-ufak-tartismalardaki-buyuk-hatalar-13.html