Milföy hamuru ile kıymalı börek tarifi

Kategori: Bizim Yemeklerimiz - Tarih: 5 Mayıs 2020 14:33
Milföy hamuru ile kıymalı börek tarifi

Milföy hamuru ile kıymalı börek yapmayı biliyor musunuz?

Milföy hamuru ile kıymalı börek yapmayı biliyor musunuz? Belki de ramazan günlerini yaşadığımız şu günlerde safur sofralarımızı süsleyecek lezzetli milföy hamuru ile yapılacak bir börek tarifini sizler için paylaşıyoruz. Tabi ramazan ayı dışında çay saatlerinin de olmazlarından bu börek tarifimizi her zaman kullanabilirsiniz. İşte milföy hamuru ile leziz bir kıymalı börek tarifi;

 Kıymalı Börek İçin Gerekli Malzemeler:
 • 12 milföy hamuru,
 • 400 gr kıyma,
 • 2 soğan,
 • 2 biber,
 • 2 domates,
 • 1 tutam maydanoz,
 • 1 tutam fesleğen,
 • 100 gram Kaşar peyniri,
 • 2 yumurta sarısı,
 • Tuz,
 • Karabiber
Milföy hamuru ile kıymalı börek nasıl yapılır?

İşte Tarifi:
 
Önce iç harcını hazırlayalım. Bir tavada kıymayı kavuruyoruz. Doğradığımız soğan,biber ve domatesi kıymanın üzerine ekleyerek suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Tuz ve malzemelerde belirttiğimiz baharatları katıp şöyle bir karıştırdıktan sonra artık pişmiş demektir. Ocağımızın altını kapatalım. Ocağın altını kapattıktan sonra ise Fesleğen ve maydanozu katarak birinci aşamayı bitiriyoruz.

 

İkinci aşamada ise, hazırladığımız börek içi kendini soğumaya bırakmışken 12 tane milföy hamurumuzu güzelce bir yere serelim. 4’er li yan yana iyice birleşik sererek ev hanımlarımızın bildiği gibi milföylerin üzerine biraz un serpip oklava ile milföyleri birleştirelim.Bazı hanımlar milföyleri birleştirip beze yaparak sonradan da açabiliyor. Siz istediğiniz gibi yapın.  Elimizde 3 adet yufka şeklinde açılmış milföy hamurumuz kalmış olacak ; Burada eğer size 12 milföy hamuru az gelirse , hamur ve malzeme miktarlarını aynı oranda artırabilir, veya fazla gelirse malzemeleri aynı oranda eksiltebilirsiniz. Burada 12 milföy hamuruna göre malzeme oranları verilmiştir. Zaten börek yapan ev hanımları bu oranları gözü kapalı bileceklerdir.
 
Gelelim milföy hamuru ile kıymalı börek tarifimize, evet milföy hamurlarımızı serdik. Milföy hamurlarının  içine, soğuyan iç malzemeyi üzerine yerleştiriyoruz. Son olarak rendelenmiş kaşar peynirini de üzerine serpiştirdikten sonra her bir parçayı rulo şeklinde sararak ikinci aşamayı da geçmiş oluyoruz.
 
Üçüncü ve son aşamada ise rulo şeklinde sardığımız milföyleri 1.5-2 cm kalınlığında parça parça kesiyoruz. Üzerlerine yumurta sarısını güzelce şöyle bir sürdükten sonra işimiz bitmiş oluyor. İsterseniz bunun üzerine tercihe göre çörek otu veya susam serpebilirsiniz. Biliyorsunuz bizim ailede sınırlama yok. Seviyorsanız serpin gitsin.
 
Sahurlarda ne yiyeceğim diye düşünmeyin hazır milföy hamuru ile basitçe KIYMALI BÖREĞİ yapın ailece afiyetle götürün.
Dahası gelecek aileceizle.com
 

https://aileceizle.com/haberprint/milfoy-hamuru-ile-kiymali-borek-tarifi-10.html