Uykusuzluğun Çaresi Sağ Elinizde

Kategori: Pik Bilgi - Tarih: 5 Mayıs 2020 04:02
Uykusuzluğun Çaresi Sağ Elinizde

Belki de ilk kez duyuyorsunuz ama uykusuzluğunuzun çaresinin sağ elinizde olduğunu biliyor muydunuz?

Yatış şeklimiz oldukça önem arz etmektedir. Sağlıklı bir uyku için uygun yatış şekli olmazsa olmazlardan…
 
 Yatış şekilleri ile ilgili Peygamber Efendimizin uyarılarına bir kulak verelim.
 
Peygamber Efendimiz (s.a.v) yüzüstü yatmayı uygun görmemiş, mescidde yüzüstü  yatan birisini uyandırmış ve şöyle  buyurmuştur:

"Bu şekilde yatmak Allah'ın sevmediği bir yatış şeklidir."(Ebû Dâvud, Edeb, 95; Tirmizî, Edeb 21)

  

Peygamber Efendimiz sağ tarafına yatardı

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) uyurken sağ yanına doğru yatarak uyurdu. Riyazü's-Salihîn adlı hadis kitabında şöyle rivayet ediliyor:

Peygamber Efendimiz (s.a.v) yatağına girdiğinde sağ tarafına yatardı; sonra, "İlâhî!.. Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana tevcih ettim, işlerimi sana emanet ettim. Sevabını ümit ederek ve azabından korkarak sana sığındım. Senden başka kendisine sığınacak ve korunacak kimse yoktur. Gönderdiğin kitaplara ve yolladığın peygamberlere iman ettim." Diye dua ederdi.(Riyazü's-Salihîn; c. 2 s. 206-207-208-209.)
 
ABD'de bulunan Stony Brook Üniversitesi'nde uyuma şekli üzerine yapılan araştırmalar "yan yatarak uyumanın" beynin temizlenmesini sağladığı ortaya çıkardı. 

Yan yatma pozisyonda sırt üstü veya yüz üstü uyuma şekline göre daha fazla lenf sistemine yardımcı olduğu, bunun da beyinde istenmeyenlerin kimyasalların birikmesine engel olarak Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini azalttığı belirtildi.

Bilim Adamlarının bir çok beyin görüntüsünü incelemeye aldığı ve "Journal of Neuroscience" yayınlanan araştırmada vücudun ikinci dolaşım sistemi olarak tanımlanan lenf sistemi yan yatmak suretiyle rahatladığı ve daha iyi çalıştığı belirtildi. Lenf sistemi vücutta toksinlerin arındırılması, kan dolaşımını kontrol edilmesi ve zararlı bakteri ve virüslerin yok edilmesi gibi görevleri yerine getiriyor.

Daha önce Ender Saraç'ın Posta'da yayınlanan bir yazısı da bu sonucu destekler nitelikte. Saraç uyku ve uyuma şeklinin önemini vurguladığı yazısında sağ tarafa yatmanın önemine dikkat çekerek şunları kaydetmişti:

"Bir tarafa yatıp uyurken, yatılan yöne bağlı olarak burun deliklerimizin birisi tıkanırken, diğeri açılır. Solunum bu açık olan burun deliğinden yapılır. Ayrıca nefes alınan burun deliği ile beynin yarım küreleri ve sempatik parasempatik sinir sistemleri arasında da bir ilişki olduğu çalışmalarla gösterilmiştir. 

Sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun deliği tıkanır, sol burun deliği açılır. Sol burundan yapılan nefes alma ile sağ beyin yarım küresinin aktivitesi artar. 

Sağ beyin yarım küresinin uyarılması, parasempatik sinir sistemimizin faaliyetlerini artırmasına, kalp hızının yavaşlamasına, tansiyonun düşmesine ve mide-bağırsak faaliyetlerinin yavaşlamasına neden olur. Dolayısıyla kalp daha az yorulur, uykuya dalmak daha kolaylaşır. Bu da dinlenmenin daha iyi olmasına olanak sağlar.Peki sol tarafa yatılırsa ne olur? 

Sol burun deliğinin tıkanması ile birlikte sağ burun deliğinden nefes alınması, sempatik sinir sisteminin faaliyetlerinde artışa yol açar. Bu durumda kişi heyecanlanmış gibi olur ve kalp atışlarındaki hızlanma ile kalp daha da yorulur. Uykuya dalma zorlaşır. Çünkü kalp atım hızının, tansiyonun, heyecan ve dikkatin artması uykuya engel olabilir. Sol taraf üzerine uyurken vücut daha çok yıpranacaktır."
 
UYKUSUZLUĞUN ÇARESİ SAĞ ELİNİZDE
 
Yatağa uzandınız ve uyumakta zorluk çekiyorsanız birde sağ tarafınıza yatarak yüzünüzü sağ elinizin altına koymayı deneyin. Sağ elin avuç içinde uyumaya yardımcı olan uyku baloncuklarının yer aldığı ve yüzün sağ ele yaslanması durumunda beynin uyku için uyarıldığı ve bu özelliğin sol elde olmadığı biliyor muydunuz.
 
Sol elde ise kendini dezenfekte edebilme özelliği var. Müslüman bir insan sağ elle yer içer,sol elle taharetlenme gibi çeşitli temizlik işleri yapar. Bu nedenle sol elin virüs ,bakteri gibi mikroplardan temizlenmesi için doğal olarak dezenfekte edildiğini söylememizin bir mahsuru olmasa gerek ama siz yinede corona virüsünün kol gezdiği şu günlerde elinizi en az 20 saniye bol sabunlu su ile iyice yıkayınız.

Ailece sağlıklı günler dileriz. Aileceizle.com
 
 

https://aileceizle.com/haberprint/uykusuzlugun-caresi-sag-elinizde-5.html